اسلب چوب چیست؟

اسلب چوب

اسلب در لغت به معنای صفحه است و اسلب چوب ،صفحات چوبی هستند که با ضخامت های مختلف از تنه درختان به صورت عرضی و طولی برش می خورند. اسلب چوب بین هنرمندان و نجار ها در چند سال اخیر از محبوبیت خاصی برخوردار است.
در برش هایی که برای اسلب های چوبی اتفاق می افتد، عموما قسمت های اضافی تنه درخت حذف و صفحه به دست آمده صاف نمی شود؛ زیرا که هدف در طراحی این صفحات به رخ کشیدن اصالت چوب و منتقل کردن حس طبیعت است.
ناهمواری های موجود در این مدل چوب ها و وجود طرح های ناموزون و خارج شدن از فضای متقارن اشکال هندسی از خصوصیات بارز اسلب چوبی است.

در گذشته ای نه چندان دور به خاطر عدم آشنایی نجارها با سبک های مدرن امروزی در طراحی و ساخت وسایل چوبی تکه های اضافه چوب از صفحه اصلی جدا و آتش زده می شدند.
اما امروزه با حضور هنرمندان و اساتید حوزه چوب در این صنعت ،اسلب های چوب نقش مهم و تاثیر گذاری در صنعت چوب و البته دکوراسیون های داخلی را دارند.
در گذشته در روستا ها و شهر های کوچک که امکانات کافی برای برش کاری چوب در آنها وجود نداشت از این گونه چوب ها برای ساخت وسایل چوبی استفاده می کردند.
با گذشت زمان و به وجود آمدن مدرنیته و البته حضور تاثیر گذار دنیای مجازی ، اسلب های چوبی راه خود را به خانه های شهری پیدا کردند و به عضوی جدا نشدنی از صنعت چوب تبدیل شدند.
استفاده از اسلب های چوبی در دکوراسیون داخلی خانه ها حس طبیعت و گرمای چوب را بیشتر از مدل های دیگر چوبی القا می کنند. از اسلب های چوبی بیشتر در طراحی و ساخت میز ، صندلی ، نیمکت و … استفاده می کنند.

اسلب چوبی چگونه ساخته می شود؟

تهیه اسلب چوبی

 

وظیفه اصلی اسلب های چوبی القای حس روستایی آمیخته با اصالت طبیعی چوب در خانه ها است.
برای ساخت اسلب های چوبی عموما در ابتدا شاخه ها از تنه های درختان حذف می شود و تنه به صورت سالم توسط دستگاه های پیشرفته و تکنولوژی های به روز اروپا مثل اره های مخصوصی چون اره رام ، برش داده می شود.
این برش ها به روش های مختلفی صورت می گیرد و انتخاب نوع برش توسط نجار در آینده چوب برای موارد مورد استفاده تاثیر گذار است. یکی از معروف ترین روش ها برای برش چوب در سبک اسلب ، برش عرضی یا همان کالباسی و برش طولی است.
از چوب به دست آمده در برش های عرضی برای ساخت میزهای کوچک و یا صندلی استفاده می شود و برش های طولی در ساخت میزهای طویل کاربری دارند.
درست است که اسلب های چوبی نامتقارن هستند ولی برای کاربری در صنعت ساخت وسایل چوبی باید حداقل یک سطح صاف داشته باشند.
برای ساخت اسلب چوبی دقت برش برای فرایند نجاری کافی نیست و پس از مرحله خشک کردن چوب در کوره باید آن را کف تراشی کنند.
در نتیجه استفاده از اسلب چوبی به صورت خام و بدون کف تراشی و یا همان صاف کردن سطح چوب ، ممکن نیست.
اگر قصد دارید از اسلب چوبی برای ساخت میز استفاده کنید، حتما باید دو طرف سطح چوب صاف شود
تا اسلب چوبی برای نصب پایه ها و اجرای اپوکسی رزین آماده شود.

کف تراشی اسلب چوبی

اسلب چوب

 

عموما در نجاری برای صاف کردن سطح چوب های نازک و کوچک از کف رنده و یا ماشین آلات مخصوص استفاده می کنند.
اما در اسلب های چوبی به دلیل ضخامت و بزرگ بودن چوب این کار ممکن نیست چرا که عرض کار به دهانه ماشین ها گیر می کند و امکان حرکت را از آنها می گیرد.

کف تراشی این مدل چوب ها معمولا به سه روش انجام می شود:


1. دستگاه های سنباده زن صنعتی یا درام سندر

برای صاف کردن سطح چوب هایی که نسبتا صاف هستند و موج های کمی دارند از دستگاه های سنباده زن صنعتی و یا درام سندر ها استفاده می کنند. این دستگاه ها در چند مرحله سطح چوب را بار برداری می کنند تا نتیجه دلخواه در سطح چوب حاصل شود.

2. ماشین های سی ان سی

با توجه به در دسترس نبودن ماشین های سنباده زن صنعتی و گران بودن آنها ماشین های سی ان سی در کف تراشی اسلب چوبی بین نجارها از محبوبیت خاصی برخوردار است. برای استفاده از این ماشین ها ، اسلب چوب را داخل دستگاه قرار می دهند وسپس با نصب تیغه در اندازه مشخص بر روی دستگاه با حرکت رفت و برگشتی مقداری از سطح چوب برداشته و صاف می گردد.
پس از سی ان سی کاری سطح چوب با استفاده ازرنده خطوط به جا مانده از تراش سطح چوب را از بین می برند. این روش بسیار دقیق و پر سرعت انجام می شود .البته قابل ذکر است که روش سی ان سی کاری سر و صدای زیادی دارد و قیمت سی ان سی مصرفی بسیار زیاد تمام می شود.

3. اور فرز

این روش به دلیل ارزان تر تمام شدن نسبت به بقیه روش ها بین نجار ها مرسوم تر است.
این روش مانند سبک سی ان سی کاری انجام می شود با این تفاوت که تنظیم ارتفاع باربرداری و تغییر موقعیت به صورت دستی انجام می شود.

رنگ اسلب های چوبی

اگر تنه درختان را تبدیل به اسلب های چوبی نکنند از آنها برای ساخت چوب های ام دی اف و یا جوب های جند لایه پرس شده استفاده می کنند که جذابیت کمتری نسبت به اسلب های چوبی دارند
اما مقاوت آنها در مقابل رطوبت و حشرات موذی بیشتر است. اما جذابیت زیاد اسلب های چوبی باعث شده تا فعالان در صنعت چوب با رنگ کاری مناسب این مشکل را برطرف کنند.
معمولا برای رنگ اسلب های چوب از رنگ های شیمیایی استفاده نمی کنند و به سراغ رنگ های طبیعی می روند که هم مقاومت چوب را افزایش می دهد و هم با عث طول عمر بیشتر می شود.