کاغذ دیواری

کاغذ دیواری

کاغذ دیواری ساده

امروزه از هر روشی برای زیبا جلوه دادن فضای کار یا زندگی استفاده می شود. اما یکی از ساده ترین کار ها استفاده از کاغذ دیواری می باشد.
کاغذ دیواری یا والپیپر (Wallpaper) پوشش تزیینی است که برای پوشش دادن سطوح دیوارهای داخلی در ادارات، خانه‌ها و دیگر ساختمان‌ها استفاده می‌شود؛ کاغذ دیواری یکی از جنبه‌های طراحی داخلی به شمار می ‌آید.

شما با اجرای یک روکش دیواری مناسب می توانید علاوه بر ایجاد تغییرات در دکوراسیون داخلی منزل، بر روحیه ی افراد منزل نیز تأثیر مثبت بگذارید.

 

کاغذ دیواری بیشتر به صورت رول و یا به صورت متری فروخته می‌شود و با چسباندن روی دیوار مورد استفاده قرار می‌گیرد.
روش‌های چاپ کاغذ دیواری شامل چاپ سطحی، چاپ به‌ وسیله حکاکی، چاپ سیلک ابریشمی، چاپ به صورت دیجیتالی یا چاپ به وسیله ماشین چاپ چرخشی است.
کاغذهای دیواری می ‌توانند ساده (به صورت نقاشی) یا به صورت بافته‌ شده (مانند آنگلیپتا) و یا با الگوهای گرافیکی ساخته شده‌ باشند.

تاریخچه کاغذ دیواری

کاغذ دیواری برجسته

تاریخچه “کاغذ دیواری” در واقع از چین باستان آغاز می شود.

چینی ها کاغذ را اختراع کردند، آنها از قدیم کاغذ برنجی روی دیوارهایشان می چسباندند و در واقع با آن کاغذ دیواری درست می کردند.

در سال ۱۰۵ بعد از میلاد چینی ها از لوازم به درد نخور و لباس های کهنه کاغذ را درست می کردند و کاغذ دیواری متولد شد.

گفته می شود که در قرن ۸ میلادی یک زندانی چینی راز کاغذ را بر عرب ها فاش نمود که در نتیجه آن ها نیز دانش کاغذ سازی را به اروپا منتقل نمودند.
بسیاری از اروپائیان به هنرمندان سفارش کاغذ های نقاشی شده در ابعاد وسیع را جهت نصب بر دیوارهای منازل خود می دادند.

انگلستان از کشور های پیشرو در صنعت کاغذ دیواری محسوب می شود. اولین کاغذ های دیواری اروپایی که هنوز هم وجود دارد روی تیر عمارت دانشگاه کمبریج است که به سال ۱۵۰۹ تعلق دارد.

در اواسط قرن هجده (۱۸) بریتانیا به اولین تولید کننده و صادر کننده کاغذ های دیواری در اروپا تبدیل شده بود و در اوائل قرن نوزدهم با توسعه چاپ توسط نیروی بخار، تولید کنندگان کاغذ های دیواری در انگلستان موفق به تولید انبوه آن شدند.اما کاغذ دیواری واقعی با پیدایش صنعت چاپ متولد شد. کاغذ های دیواری به صورتی که ما می شناسیم در سال ۱۶۷۵ توسط جین مایکل پاپیلون فرانسوی درست شد.

در سال ۱۷۸۵ ماشین چاپ کاغذ های دیواری اختراع شد که ابتدا ۴ رنگ، سپس ۸ رنگ بودند تا اینکه به صورت پیشرفته در آمدند. بعد از جنگ جهانی دوم، کاغذ های دیواری بادوام و قابل شستشو درست شد.

کاغذ های دیواری اولیه طرح هایی مشابه تصاویر فرشینه ها داشتند و گاهی اوقات ورقۀ بزرگ کاغذی همانند فرشینه ها به صورت آزاد بر روی دیوار نصب می شد و گاهی نیز همچون سیستم امروزی آنرا بر دیوار می چسباندند.
کاغذ های دیواری امروزی به جنس PVC و با روکش وینیل ساخته می شوند که نه تنها پارگی کاغذ های دیواری را بسیار کم می کند، بلکه قابلیت شستشو با آب و برخی مواد شوینده را به آن ها می دهد.

انواع کاربرد های کاغذ دیواری

کاغذ دیواری متالیک و اکلیل دار

 

امروزه کاغذ دیواری یکی از زیباترین و پرطرفدارترین محصولات دکوراسیون داخلی است
به دلیل طرح ‌ها و مدل ‌های متنوع و طیف رنگی بسیار گسترده و کاربردهای بسیاری دارد.
برخی از مهم‌ترین کاربری‌ های آن عبارتند از:

 1. کاغذ های دیواری اتاق پذیرایی و مهمان
 2. کاغذ های دیواری اتاق خواب
 3. کاغذ های دیواری اتاق کودک

انواع طرح و مدل کاغذ دیواری

کاغذ دیواری گلدار

تنوع طرح و مدل کاغذ های دیواری بسیار بالا است. تعداد آلبوم کاغذ های دیواری با انواع طرح و رنگ به قدری زیاد است که گاه حتی انتخاب کاغذ دیواری را برای خریدار سخت می کند.

در این بخش به انواع طرح و مدل آن ها اشاره شده است :

 1. کاغذ های دیواری گلدار
 2. کاغذ های دیواری طرح داماسک
 3. کاغذ های دیواری کلاسیک
 4. کاغذ های دیواری سه بعدی
 5. کاغذ های دیواری مدرن
 6. کاغذ های دیواری طرح منحنی
 7. کاغذ های دیواری هندسی
 8. کاغذ های دیواری طرح ساختمان و منظره
 9. کاغذ های دیواری طرح سنگ
 10. کاغذ های دیواری طرح چوب
 11. کاغذ های دیواری راه راه

 

کاغذ دیواری کلاسیک

کاغذ دیواری سه بعدی

کاغذ دیواری سنگ و چوب