گیرین وال
[product_category per_page=”20″ columns=”4″ orderby=”” order=”” category=”%da%af%d8%b1%db%8c%d9%86-%d9%88%d8%a7%d9%84″]

گرین وال چیست؟

 

گرین وال چیست؟

گرین وال

اگر در شهرهای شلوغی مثل تهران که پر از آلودگی است زندگی می کنید وجود یک نمای سبز بر روی دیوار خانه های شما از کارهای ضروری محسوب می شود. دیوار سبز یا یک گرین وال به فضای سبزی گفته می شود که به صورت عمودی روی دیوار به روش های خاصی اجرا می شود.

البته قابل ذکر است که گرین وال در خیلی جاها مخصوصا شمال کشور که شرایط آب و هوایی برای گیاهان ایده آل است به صورت طبیعی رشد می کند. اما اگر شرایط اقلیمی مناسب برای رشد گیاهان وجود نداشته باشد ساخت گرین وال به روش های مهندسی انجام می شود. این سازه های جذاب علاوه بر زیبایی بصری فواید مختلف زیادی دارند.

اگر دوست دارید خانه های خشک و بی روح خود را تبدیل به خانه ای جذاب دوست داشتنی کنید استفاده از گرین وال به شدت به شما پیشنهاد می شود.

چرا به سراغ اجرای گرین وال برویم؟

گرین وال

ساخت دیوار سبز در خانه شما ، ارزش محل سکونت شما را بیشتر می کند و باعث حضور قدم های طبیعت در خانه های شما می شود. اگر مشغول ساخت و یا بازسازی خانه خود هستید به فکر داشتن یک دیوار سبز در آنجا باشید. این کار علاوه بر آنکه جذابیت خانه شما را بیشتر می کند سرانه فضای سبز شهری را هم افزایش می دهد. از آنجایی که اکثر ساختمان های امروزی بدون حیاط و باغچه های مناسب به خاطر فضای کمی که دارند طراحی می شوند حضور گرین وال می تواند کمبود فضای سبز را جبران کند.

گیاهان مناسب برای اجرای گرین وال

گیاهان و ماندگاری آنها در گرین وال از اهمیت زیادی برخوردار است. هنگام خرید گیاهان برای گرین وال باید به نور ، دما ، رطوبت محیط ، شدت وزش باد ، ارتفاع محیط و به طور کلی موقعیت اکولوژیک و اقلیمی محیط زندگی خود توجه کنید. اگر گیاه مناسبی را برای دیوار سبز خانه خود استفاده نکنید ممکن است هزینه های نگهداری گرین وال شما زیاد شود و بر اساس نوع گیاه ، آفت ها و حشرات موذی مثل مارمولک در اطراف محل زندگی شما زیاد شود.

انواع گرین وال

گرین وال

1. دیوار سبز مدولار

دیوار سبز مدولار توسط داربست هایی سبک از جنس گالوانیزه ساخته می شود. هم می تواند روی خود بنا ساخته شود و هم می تواند سازه ای مستقل داشته باشند. در این روش شما می توانید با ایجاد انحنا روی صفحه های گالوانیزه ، طرح های موج داری به دیوار سبز خانه خود بدهید و یا طرح خود را روی دیوارهایی که منحنی هستند پیاده کنید.

2. دیوار سبز کابلی

این مدل از دیوار سبز با استفاده از یک سری توپی که غالبا از جنس فولاد و ضد زنگ هستند ساخته می شود. این توپی ها روی دیوار نصب می شود از بین آنها کابل ها عبور می کنند. باید طراحی این مدل دیوار سبز به گونه ای باشد که کشش ها و انقباض های کابل ها را تحمل کند. البته اندازه کابل ها هم باید بر اساس طرح کلی دیوار سبز شما باشد. دیوار سبز کابلی عموما برای گل های پیچکی و رونده استفاده می شود.

3. دیوار سبز شبکه ای

این مدل از دیوار های سبز ، سازه های بسیار سبکی هستند که با تکیه گاهی فولادی برای گیاهان بالارونده به سازه ساختمان متصل می شوند. این دیوارهای سبز نسبت به دیوار های کابلی انعطاف پذیری بیشتری دارند و عموما برای گیاهانی مورد استفاده قرار می گیرند که سرعت رشد آنها نسبتا کم است.

4. دیوار سبز نمد پلیمری

در این سیستم یک پارچه نمدی که قابلیت زهکشی دارد به شکل مشخصی تا می خورد به صورتی که یک یا چند گلدان روی آن قرار بگیرد و سپس روی سازه نصب می گردد. این گونه از دیوار های سبز به نسبت مدل های دیگر سیستم جدید تری محسوب می شود. از مزیت های این روش می شود به سبکی سازه ، امکان تعویض آسان گیاهان ، تهویه مناسب ، آزادی عمل در انتخاب گیاه ، زهکشی قوی تر و… اشاره کرد.

5. گرین وال هیدروپونیک

در این روش گیاهان در آب کشت می شوند ، یعنی خاکی وجود ندارد و آب تمام مواد غذایی مورد نیاز گیاهان را در دیوار سبز فراهم می کند. این دیوار با سیستم تاسیساتی که روی آن نصب می شود به صورت هوشمند مواد غذایی را به گیاه تزریق میکند.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x